Čilės mozaika

05/03/2010

Statybos

Filed under: Terremoto - žemės drebėjimas — Adriana Giedrė @ 13:44

Kaip tik tinkamas metas, dabar, po didžiojo žemės drebėjimo, pakalbėti šiek tiek apie Čilės daugiabučių statybas. Taigi nuo maždaug 1990 metų prasidėjo didysis Santiago statybų bumas: pradėti statyti didieji prekybos, verslo centrai, smarkiai šoktelėjo gyvenamųjų daugiabučių skaičius. Ir iki pat 2009 metų, kada visą pasaulį ištiko ekonomikos krizė, Čilėje statybos nesustojo – krizė jas tik šiek tiek pristabdė, ir jau 2009 metų gale statybų sfera buvo beveik visiškai atsigavusi. Iki dabar… Pranašaujama, jog po drebėjimo statybų kompanijų akcijos kris žemyn. Pažiūrėsim. Na, o kaip gi atsilaikė didysis Santiago, savyje apglėbęs nesuskaičiuojamų tūkstančių daugiabučių? Lyginant su bet kuria kita šalimi (pvz., Haičiu, kurį neseniai sukrėtė 7 balų žemės drebėjimas ir kuriame visi pastatai tiesiogine ta žodžio prasme subyrėjo žemyn kaip kortų kaladėlės), Čilės pastatai atsilaikė iš tiesų puikiai. Visų pirma todėl, jog Čilė, būdama pačiame seisminės zonos viduryje, visą laiką rūpinosi savo pastatų būkle ir visiems pastatams taikė taip vadinamą „antiseisminę struktūrą“. O tai yra: kiekviena pastato kolona turi po keletą dešimčių metalinių vertikalių strypų, tie strypai apsupti horizontaliais strypukais, ir į tokios paruoštos kolonos vidų pilamas specialus statybų mišinys: betonas, maišytas su akmenimis. Taigi tokia pastato struktūra yra pritaikyta drebėjimo metu lankstytis į šonus, būti flexible, ir todėl nesugriūti. Štai čia gana neblogai matosi mano apibūdinta antiseisminė statybų sistema:

O kodėl gi tada, po drebėjimo, Santiage ir visoj Čilėj visgi atsirado daugiabučių, gana stipriai apgadintų, „nukentėjusių“ ir priverstų evakuoti savo gyventojus? Vieno atsakymo nėra. Tačiau yra daug galimų atsakymų. Kalbant apie Santiago miestą, iki dabar yra žinomi apie 25 daugiabučiai, patyrę rimtus struktūrinius „sužalojimus“: vieni „gerai“ palinkę, pakrypę, jų pamatai (rūsiuose) stipriai apgadinti, metaliniai pagrindiniai strypai išlindę laukan, uf, baisu. Tačiau tik vienas pastatas yra „ant griuvimo ribos“ ir greičiausiai per šias dienas pats nugrius (http://www.fotos.emol.com/index.asp?G_ID=13642#). Būtent šis daugiabutis buvo statytas vienos nedidelės statybų firmos (beje, prieš metus), kurios atstovai taip ir neišdrįso pažiūrėti į akis jame gyvenusiems ir dabar be pastogės likusiems žmonėms. Šie žmonės jau padavė tą kompaniją į teismą. Taigi vienas iš galimų atsakymų – kaltos statybų įmonės, pasamdžiusios nekompetetingus inžinierius, kurie netinkamai atliko pastatų statybų skaičiavimus, ar tos pačios statybų įmonės, norėjusios sutaupyti statybų išlaidas, ir pasirinkusios „šiek tiek“ atimti statyboms reikalingų medžiagų skaičių, ir panašiai. Aš čia tik darau prielaidas, o kaip yra iš tikrųjų, pamatysim ateityje, po visų reikalingų teismo išvadų. Tačiau, kaip minėjau, Santiage nė vienas pastatas negriuvo kaip lapelis, visi žmonės galėjo saugiai evakuotis iš apgadintų pastatų, o ir pats nebegyvenamų daugiabučių skaičius, palyginus, nėra toks didelis. Taigi dėl to čia gyventi ramiau. Tiesa, dar norėčiau parodyti vieną puikios statybos, krupštaus inžinierių darbo Santiage pavyzdį – tai Torre Titanium. Tai 190 metrų verslo pastatas, turintis 52 aukštus ir šiuo metu būtent jis yra aukščiausias Čilės pastatas. Pabaigtas statyti prieš kelis mėnesius, stovintis pačiame Santiago verslo rajono centre, ir laukiantis inauguravimo ceremonijos. Neįlūžo, nenugriuvo, neįskilo nė viena kolona – štai ką reiškia puiki statyba. Oi, bet turėjo linguoti mažiausiai 3 metrus į šalis toks didžiulis betono kalnas…

 

Panaši situacija ir Viños del Mar (centrinės zonos kurortas, nutolęs nuo Santiago apie 100 km link jūros) mieste. Per 1985 metų didelį žemės drebėjimą Viños del Mar mieste didžiųjų daugiabučių, patyrusių rimtų struktūros „sužalojimų“ buvo daug daugiau, nei per šių metų drebėjimą. Tačiau jų yra, ir keletas iš jų yra tiek palinkę į vieną ar kitą pusę, kad pamatų kolonos gali ir neatlaikyti. Todėl greičiausiai tokie deaugiabučiai turės būti nugriauti dirbtiniu būdu. Keletas pavyzdžių:

Na, o vienintelis daugiabutis, tiesiogine ta žodžio prasme lūžęs perpus, tai žymusis 15 aukštų pastatas Concepción mieste. Kaip ir dauguma „sužalotų“ pastatų, šis taip pat buvo naujos, šviežios statybos pastatas, kuriame dar nė nebuvo įsikūrę visi gyventojai, jo tik maždaug pusę buvo apgyvendinta. Liūdna dėl šio atvejo, iš tiesų tai gana ekstremalus pavyzdys. Tačiau iš kitos pusės, džiugu, kad jis lūžo, taip kaip lūžo: tai yra, po truputį, ir griuvo ant šono, būtent dėl to dauguma žmonių galėjo būti išgelbėti, ir net kai kurie iš jų patys savomis kojomis sugebėjo išeiti iš šio pastato, nepatyrę nė įbrėžimo. Stebuklas, arba tai dar vienas pliusas Čilės statyboms: pastatas negriuvo kaip lapelis žemyn, bet tiesiog pamažu skilo perpus ir, prilaikomas metalinių strypų, pamažu „atsigulė“ ant žemės. Būtent todėl buvo išgelbėti ten gyvenę 70 žmonių, o, gaila, žuvo apie 15. Greičiausiai vėlgi tai bus statybos įmonės klaidingi statybų apskaičiavimai ir pasirinktos medžiagos. Beje, šalia esantis tos pačios įmonės pastatas taip pat yra evakuotas dėl didelių struktūrinių apgadinimų. Vis dar išlieka galimybė, jog šis pastatas, besikartojant drebėjimo smūgiams, taip pat galėtų griūti.

Taigi apibendrinant situaciją, Čilės daugiabučiai iš tiesų gana neblogai išlaikė drebėjimo egzaminą, o dėl visų kitų „pastatų nelaimėlių“ – labai liūdna ir graudu. Ypač vargšų žmonių, įsiskolinusių bankams didžiausias sumas, vien tam, kad galėtų įsigyti savo gyvenamąjį kampelį, ir štai – nelaimė… Tikėkimės, jog dauguma statybų kompanijų prisiims atsakomybę už savo daugiabučius ir ras visiems tinkančius sprendimus, o pati Čilės valstybė ateityje dar labiau sustiprins statybų kontrolę ir tokiu būdu – jų kokybę.

Reklama

2 Komentaras »

  1. Įspūdingi vaizdai…

    Komentaras sukūrė Moz — 31/03/2014 @ 08:48 | Atsakyti


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Biblioteca Pública Arroyo de la Miel

Recomendaciones y actividades

alimento y buenvivir

nutrición, salud y bienestar

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: