Čilės mozaika

04/05/2010

Pradžiai

Filed under: Nacionalinio charakterio ypatumai — Adriana Giedrė @ 20:47

Norėčiau papasakoti šiek tiek apie čilietiško nacionalinio charakterio ypatumus. Nors man ir nelabai patinka kalbėti apibendrintai, stereotipiškai, tačiau tenka pripažinti, kad visgi kiekviena šalis turi kažką ypatingo, sãvo ir tik jai vienai būdingo. Pažiūrėkim.

Draugiškumas

Na, čiliečiai tai jau tikrai gana lengvai gali tave užkalbinti gatvėje, ar parduotuvėje, ar šiaip bet kurioj situacijoj. Išėjęs į miestą niekada nesijausi labai vienišas, nes greičiausiai teks bent keliais žodžiais persimesti su kitais žmonėmis. Taip pat prie draugiškumo priskirčiau jų įprastą šnekamojoj kalboj „tujinimą“: tai taip pat prisideda prie neformalaus bendravimo ir, aišku, tuo pačiu draugiškumo. Pavyzdžiui, beveik visose parduotuvėse pardavėjai klientus paprasčiausiai tujina (tai mane iš pradžių baisiai stebino), o jiems tai įprasta. Universitetuose taip pat dėstytojai studentus tujina be jokių problemų, o studentai – dėstytojus.
Prie artimesnio bendravimo prisideda ir pasisveikinimo/atsisveikinimo bučinukai. Bučiuojasi jie beveik su visais :) Išskyrus, vyrai su vyrais (o čia jau argentinietiško charakterio ypatumas – vyrų bučkiai pasisveikinant). Aš vis dar kai kuriose situacijose pasimetu, ir nežinau, ką daryt. Pavyzdžiui, klinikose įprasta sveikintis su daktaru ar daktare bučkiais. Uf, man taip neįprasta. Tai aš vis tiesiu ranką. Dažniausiai tas žmogus paima ranką ir vis tiek lenkiasi pabučiuot. Ypač, jei tai vyras. Nes taip jie parodo savo pagarbą moteriai (kaip gi nepasveikinsi moters pabučiuojant!).
Na, ir žinoma, kaip gi apsieis čiliečiai be vieno iš populiariausio žodžio – amigo “draugas“. Visi visiems yra amigos ir viskas :)

Paslaugumas, mandagumas

Šiaip apskritai mane stebina vyrų čiliečių mandagumas. Pavyzdžiui, jei ateina į tavo namus meistrai, tai visada, praeidami pro šalį, sakys „permiso“ (atleiskite). Arba šiaip, gatvėje pralenkdami, taip pat atsiprašo. Teko susidurti ir su situacijomis, kai metro vyriškiai užleidžia tau vietą, arba restorane duris atidaro, be jokių kalbų. Na, bet čia, matyt, priklauso su kokiais džentelmenais aš susiduriu :) Nes teko girdėti, jog yra visokių vyriškių, ir netgi labai piktų, kurie kaip tik nedaro moterims jokių nuolaidų.
Tai čia apie vyrus. Apskritai kalbant apie čiliečių paslaugumą, tai manau, jog dauguma žmonių bus pasiruošę padėti, pagalbėti vieni kitiems; patarti, parodyti, nurodyti ir užsieniečiams viską, ko šiems prireiks.

Švarumas

O tiksliau – perdėtas švarumas (mano nuomone). Iš vienos pusės šaunu, kad visi rūpinasi savo higiena, kiekvieną rytą prausiasi ir po darbo prausiasi, ir todėl keliaujant metro visi darbininkai tiesiog kvepia kvepalais ir šampūnais ir kitais perfumais. Dar labai įprasta namuose, ypač žemesnio socialinio sluoksnio, naudoti chloro – ir daaaug chloro – valant savo namus. Chloras tualetuose, chloras virtuvėje… Apskritai kalbant, man rodos, kad dauguma žmonių čia tiesiog pamišę dėl švaros. Pavyzdžiui, restoranuose turi viskas blizgėti: ir grindys, ir stalai, ir lėkštės; tavo namuose taip pat; daugiaaukščiuose pastatuose taip pat iš prižiūrėtojų reikalaujama neįtikėtinos švaros palaikymo (kad kiekviena plytelė blizgėtų). Kaip ir minėjau, iš vienos pusės šaunu, kad rūpinamasi, iš kitos, manyčiau, kad tas švaros reikalavimas paprasčiausiai perdėtas, ir nuo keleto dulkelių nieko neatsitinka. Bet galbūt čia istoriškai būtų galima paaiškinti šį ypatumą: prieš gerus porą šimtų metų Čilėje, kaip ir visoje Pietų Amerikoje, buvo užėjusi cholera (apie 1886 metus), gal būt nuo tada ir prasidėjo tas pamišęs švaros švarinimas. Bet čia jau mano hipotezės.

…bus tęsinys…

Reklama

Parašykite komentarą »

Kol kas komentarų nėra.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Blogą talpina WordPress.com.

Biblioteca Pública Arroyo de la Miel

Recomendaciones y actividades

alimento y buenvivir

nutrición, salud y bienestar

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: