Čilės mozaika

22/12/2011

Žaliuojančios Kalėdos

Filed under: Šventės — Adriana Giedrė @ 21:31
Tags: , , ,

Kur tik eini, viskas žydi, žaliuoja, kvepia, gruodis – čia pats vasaros įkarštis. Todėl ir Kalėdų metas vieniems siejasi su ilgai lauktomis vasaros atostogomis, kitiems – moksleiviams ir studentams – mokslo metų pabaiga, stojamųjų egzaminų karštine, tretiems – tiesiog gero oro pradžia ir baseino sezono atidarymu. Toliau trumpai apžvelkim čilietiškų Kalėdų ypatumus.

Dovanos. Čia, kaip ir visur kitur, visi laukia dovanų. Daaaug dovanų. Prieš Kalėdas visas Santiago miestas tiesiog dūzgia, ūžia, žmonės bėga, lekia, perka, perka ir dar kartą perka. Prekybos centrai tiesiog perpildyti žmonių, vyksta daug akcijų, išpardavimų, paskutinės minutės nuolaidų. Žmonės grįžta su didžiausiais krepšiais, vėliau juos pakuoja, vynioja, kaspiniuoja. Dovanos čia teikiamos tą pačią gruodžio 24-osios naktį, Kūčių vakarą, visi, dideli ir maži vakarieniaudami laukia 12 valandos, ir tada pasigirsta vaikų dainelės, kviečiančios Kalėdų senį. O tada – vaikų krykštavimai, ir vėl vyniojimas, atvyniojimas, popierių šlamesys, ir taip išsvajotų dovanų džiaugsmas.
Tiesa, įdomu, jog čia įprasta Kalėdų proga apdovanoti visus pažįstamus darbuotojus, ar patarnautojus, ar savus gydytojus. Taigi dovanų (dažniausiai pinigų) gauna ir daugiabučio prižiūrėtojai, ir sekretorės, ir auklės, ir namų šeimininkės, ir tavo dantų gydytojas, ir kirpėjas, ir laiškininkas, ir banko darbuotojas, ir dar daug kitų pažįstamų žmonių.

Kūčių vakaras ir valgiai. Visa šeima (kuri dažniausiai Čilėje būna gana didelė) gruodžio 24 dieną susirenka vakarieniauti, švęsti ir kartu laukti vidurnakčio. Pradedama vakarieniauti labai vėlai, apie 9, 10 valandą, taigi 12 valandą jau gal galima būtų valgyti desertą (gal). Čia tokios 12 valgių tradicijos nėra, valgoma viskas, net ir mėsos patiekalai – dažniausiai kepta višta arba kalakutas. Ypatingas patiekalas – tai Pan de Pascua Kalėdinė Duona – toks trapus keksas su įvairiais riešutais ir džiovintais vaisiais, kepamas ir valgomas būtent Kalėdų laikotarpiu.

Taip pat geriamas tradicinis kalėdinis – naujametinis likeris “Cola de Mono”, liet. “Beždžionės uodega”, gaminamas iš pieno, kavos, likerio, cukraus ir cinamono.

Katalikai. Visgi Čilė – viena katalikiškiausių Pietų Amerikos šalių, taigi stengiamasi (bandoma) nepamiršti ir šios šventės esmės, kuria minimas Jėzaus atgimimas. Katalikiškose mokyklose (kurių yra tikrai nemažai) organizuojami įvairūs minėjimai, advento vakarai; gruodžio 24-osios naktį visose bažnyčiose vyksta didžiosios mišios, mūsuose vadinamos Piemenėlių mišiomis, o čia – Misa del Gallo (“Gaidžio valandos Mišios”, dar iš romėnų laikų kilęs pavadinimas). Taip pat daug kur aikštėse, skvereliuose įrengiamos prakartėlės.

Papuošimai. Tokio pas mus įprasto “Miesto eglutės įžiebimo momento” čia kaip ir nėra. Tiesiog kiekviena Santiago (ir kitų miestų) savivaldybė papuošia pagrindinę savo aikštę: papuošiama dirbtinė eglutė, medžiai puošiami lemputėmis, dažnai vakare vyksta kokie renginiai, spalvų šou, susirenka žmonės, bendrauja, vaikai žaidžia. Namuose dauguma žmonių taip pat puošia savąsias eglutes, dažniausiai dirbtines, ir, įdomu, kad kalėdinė pasiūla tokia didelė, jog galima nusipirkti net iš anksto papuoštą eglutę. Tiesa, beveik kiekviename daugiaaukščiame pastate taip pat puošiamos eglutės – prie įėjimo.

O daugiausia puošybos išradingumo, be jokios abejonės, galima pamatyti didžiųjų prekybos centrų vitrinose. Jų išradingumui sunku būtų prilygti. Suprantama, nes kai akiai gražu, tai kišenėse ūūū :)

Kvepiančių jums Kalėdų!

Kalbinės įdomybės:

Kalėdų Senis – Viejito Pasquero arba Papá Noel
Kalėdosisp. Navidad, čilietiškai – Pascua (pažodžiui išvertus – Velykos). Kažkodėl Čilėje Navidad beveik nebevartojamas žodis, dažnai girdėti Pascua. Matyt, paprasčiau – ir Kalėdos, ir Velykos Pascua, nei sukt galvos reikia, nei bijot suklyst :) Tipiškas čiliečių bruožas – viską prastinti, o ypač, kas susiję su kalba.

Reklama

Parašykite komentarą »

Kol kas komentarų nėra.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Biblioteca Pública Arroyo de la Miel

Recomendaciones y actividades

alimento y buenvivir

nutrición, salud y bienestar

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: