Čilės mozaika

02/02/2012

Gaisrai. Torres del Paine parkas

Filed under: Aktualijos,Geo — Adriana Giedrė @ 09:18

Skirtinguose žemės kampeliuose siaučia ir tokios skirtingos bei tolimos (bei sunkiai suvokiamos) stichijos: Lietuvoje žmonės šąla –30 laipsnių temperatūroje, o čia, Čilėje, +30 laipsnių temperatūroje laidoja gaisrų išdegintus miškus.

Pastarąsias dvi savaites gaisrų židiniai ypač suaktyvėjo įvairiose Čilės vietose: nuo centrinės dalies (Villa Alemana, V rajonas) iki pietinės zonos (Bio Bio, VII raj.) bei Magelano regiono (XII raj.). Sunaikinti miškų plotai skaičiuojami tūkstančiais hektarų (vien pietuose – virš 40 000 hektarų), kai kuriose vietovėse vyko ir žmonių evakuacija, deja, yra ir mirusių žmonių, keletas iš jų – gaisrininkai*.  Apačioje galima matyti Čilės regionų išsidėstymą.

Yra žinoma, jog gaisrai – tai įprastas kiekvienos vasaros reiškinys, ypač vėjuotose pietinėse Čilės dalyse. Tačiau šiais metais įvyko itin skaudi ir netikėtas katastrofa – sudegė didžiulė dalis žymiausio Čilės nacionalinio parko – Torres del Paine. (liet. Painės bokštai)

Torres del Paine parkas, vienas iš nedaugelio valstybės saugomų nacionalinių monumentų, randasi Magelano ir Čilės Antarktikos regione (žr. žemėlapį apačioje), nuo Punta Arenas’o miesto nutolęs apie 300 km. Žymus unikalia laukine flora, fauna, didžiuliais ledynais, kalnais (Andų pabaiga), gražiais giliais slėniais, mėlynais ežerais. Drąsiai galima teigti, kad tai viena lankomiausių Čilės vietų: turistai, atvykę į Čilę, stengiasi aplankyti du nuo savęs labiausiai nutolusius taškus – tai San Pedro miestelį Atakamos dykumoje, šiaurėje, ir Torres del Paine nacionalinį parką, pietuose. Žinoma, jei paklaustumėte, kiek čiliečių yra aplankę šį parką, tai statistika parodytų, jog 75 % atvykusių turistų yra užsieniečiai. Kadangi šios vietos yra labai brangios, brangus apgyvendinimas, daug prabangių viešbučių, kaip čia sakoma “el turismo para los gringos” (liet. “amerikiečiams skirtas turizmas“). Vienas pažįstamas pasakytų, kad jeigu nori, tai visada gali surasti ir kitų, pigesnių keliavimo būdų, tokių kaip trekingas, kempingas, ir būtų teisus. Žemiau galima pasigrožėti Torres del Paine parku prieš gaisrą.

Įtariama, jog gaisro židinį sukėlė čia turistavęs užsienietis, ir, kadangi tuo metu kaip tik Punta Arenos’o apylinkėse sautė stiprūs vėjai, ugnis įsiliepsnojo labai staigiai. Išdegė daugiau nei 14 000 hektarų ploto, į ugnies glėbį pateko daug vietinės unikalios faunos ir floros. Čiliečiai išties liūdėjo dėl šios nelaimės, nes norint, kad parko medžiai ataugtų tokie, kokie buvo prieš gaisrą, prireiktų apie 200 metų.
Įdomu, jog po kelių dienų laikraščiuose pasigirdo ir tokių nuomonių, jog gaisras galbūt nebūtų išplitęs tokiu mąstu, jei parke būtų buvę pakankamai prižiūrėtojų, o ir gaisrininkų brigada, pasirodo, į gaisro aliarmą sureagavo labai vėlai. Taigi su šiais faktais iškilo ir kita Čilės problema: nors parkas ir yra nacionalinis šalies monumentas, jo priežiūrai iš valstybės biudžeto skiriami skatikai (arba pesiukai). Juokas pro ašaras, o bet tačiau atsirado ir tokių politikų, kurie pasiūlė: “o kodėl tada neprivatizavus to parko?” Išties, Čilėje tai kasdienybė ir visai nieko nestebina: čia, kas tik vertinga, viskas privatizuojama (su labai mažomis išlygomis, tokiomis kaip šis parkas). Bet ir jį, jei galėtų, “didieji verslininkai” norėtų privatizuoti. Žinoma, valstybė atsisakė tokių pasiūlymų. Kol kas. Ir, tikėkimės, kad iš klaidų pasimokys visi: ir turistai, ir valstybė.

*Gaisrininkai. Įdomu, jog gaisrininkų brigada Čilėje nėra jokia valstybinė ar privati įstaiga, tai – savanorių bendruomenė. Kas nori, gali baigti specialius kursus ir prie jos prisijungti, kada tik reikia. Taip jau susiklostė istoriškai, nuo senų laikų gaisrininkai būdavo jauni išsilavinę žmonės, galintys materialiai paremti šią bendruomenę, dažnai priklausę masonų bendrijai. Gaisrininkai ir masonai – čia – beveik sinonimai.

Reklama

Parašykite komentarą »

Kol kas komentarų nėra.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Biblioteca Pública Arroyo de la Miel

Recomendaciones y actividades

alimento y buenvivir

nutrición, salud y bienestar

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: