Čilės mozaika

18/05/2012

Exclusive Chile

Filed under: Nacionalinio charakterio ypatumai — Adriana Giedrė @ 12:55
Tags: , , , ,

Vaikštau šiandien Santiago gatvėmis, ir štai girdžiu, vienoj sausakimšoj, dieną vakarą pilnoj žmonių sankryžoj, šaukiančią gatvės prekeivę: “Moterys, merginos! Calzas exclusivas! Išskirtinės, ypatingos pėdkelnės! Muy baratas, de última moda! Labai pigios, paskutinio mados klyksmo pėdkelnės! Moterys, merginos! Calzas exclusivas!” Užmečiau akį į tas ypatingąsias iškirtines pėdkelnes, ir suėmė toks juokas, kad niekaip negalėjau nuslėpti savo šypsenos: tokias pėdkelnes galima surasti ir Kauno bazėse, ir Turkijos turgeliuose, ir Kazachstano turguose, ir Meksikos gatvių prekeivių krepšiuose, ir, akivaizdu, Santiago gatvėse…Tiesiog jos visos “made in China”!

O bet tačiau ne pėdkelnėse čia esmė. Greičiau jau tokiame ypatingame žodyje EXCLUSIVO (liet. išskirtinis, ypatingas, vienetinis), kuris čia, Čilėje yra toks pats svarbus, arba net dar svarbesnis, nei kasdienė duona maraqueta. Lyg visa Čilės visuomenė būtų pažymėta žymiuoju Exclusive ženklu: niekas nenori būti panašus į kitą, visi nori išsiskirti, visi nori būti aukščiau kito (neduokdie žemiau!). Socialinės klasės viena kitą žemina, akivaizdžiai ar ne, iš čia kyla ir tokie pašaipantys terminai kaip roto, chusma (kažkas panašaus į lietuvišką kaimietį, be jokio skonio, takto, prasčioką) ar, iš kito galo, taip pat pašaipiai – pituko, quico (aukštos ar pusiau aukštos klasės personos, turinčios savo tipišką kalbos būdą, elgesį, ir pan.). Geriau įsižiūrėjus į Čilę, patį jos vidų, pamatysim didžiulį vulkaną. Jo viršuje sukrautos prabangios mašinos, generalinių direktorių postai, namai su didžiuliais baseinais ir nanomis (namų šeimininkėmis), vasaros atostogos privačiuose, uždaruose paplūdimiuose, taigi, kitaip tariant – kiekvieno čiliečio svajonių taškas. Ten visi ir kopia, tokie maži maži žmogeliukai, kopia vis, kopia, vieni savo rankomis, kiti draugų, pažįstamų virvių padedami, treti užsikabinę už kito kupros; vieni pradeda nuo pačios kalno apačios, kiti jau nuo viduriuko; vieniems, o gal tiksliau būtų sakyti, daugumai, šis kalnas atrodo milžiniškas ir niekada nepasiekiamas, o kitiems jis – vienas juokas. Ir vienintelė taisyklė šiame kopimo kalnu žaidime – taisyklių nėra. Kopti galima visais įmanomais jau aukščiau aprašytais būdais, tik dar galima būtų pridėti konkurenciją, žemą arba visai nesantį moralės jausmą, pagarbos kitam žmogui tuščią buteliuką – ir mes jau pasiruošę – į kelionę! Galbūt kada nors pasieksime visišką, absoliutų žmogaus, kaip asmenybės, didįjį pasisekimą – kalno viršūnę, čia dar kitaip vadinamą ‘Exito Total. O galbūt ir ne. Sėkmės visiems kopėjams, tyliai ištaria dalelė žmonių, susėdę ant žolytės vulkano papėdėje, dar kitaip vadinamoje Skulptūrų Parku. Vieni čia atvažiavę dviračiais, kiti pėstute, vieni su šeimomis, kiti su poromis, treti su šunimis; vieni išsitraukia piknikų krepšelius, kiti knygas, ir kartu, dabar jau be žodžių, tiesiog mėgaujasi vis dar rudeniškai skaisčia saule.

Reklama

3 Komentaras »

 1. Ačiū, paieškosiu, nes Pietų Amerika man nuo Kortasaro, kurį 20-ties perskaičiau, yra magiška, paslaptinga ir visokia visokia.

  Komentaras sukūrė Loreta — 22/11/2012 @ 11:58 | Atsakyti

 2. Labai gražiai rašai, ypač nuo Sėkmės visiems kopėjams… Ką tik pabaigiau I. Aljendės Dvasių namus, tai kaip tęsinys:)

  Komentaras sukūrė Loreta — 25/07/2012 @ 04:16 | Atsakyti

  • Ačiū, Loreta! Dar rekomenduoju paskaityti čiliečio rašytojo Roberto Bolaño knygų, net dvi jau yra išverstos į lietuvių kalbą: “Čilės noktiurnas” ir “Tolima žvaigždė” (metų pabaigoj planuojama išleisti ir kitą jo knygą, “Pašėlę detektyvai”). Genialus, fantastiškas rašytojas, vienas iš geriausių ispanų kalba rašiusių kūrėjų (mirė jaunas, 50 metų).

   Komentaras sukūrė Adriana Giedrė — 25/09/2012 @ 12:32 | Atsakyti


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Biblioteca Pública Arroyo de la Miel

Recomendaciones y actividades

alimento y buenvivir

nutrición, salud y bienestar

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: