Čilės mozaika

30/03/2013

Velykos čilietiškai

Filed under: Šventės — Adriana Giedrė @ 21:14
Tags: , , , ,

Jeigu paklaustumėt čiliečio, su kuo jam asocijuojasi Velykų šventė, net neabejoju, kad dažnas atsakytų, jog su 3 dalykais: su religinėmis apeigomis, atostogomis ir šokoladu.

domingo_ramos_2Taigi Velykos, arba isp. Pascua, Čilėje, kaip ir daugumoje kitų Pietų Amerikos šalių, pirmiausia yra krikščioniška šventė ir švenčiama pagal visas šios religijos tradicijas: sekmadienį einama į mišias, penktadienį nevalgoma mėsa (vietoj jos renkamasi žuvis, moliuskai arba vėžiagyviai; o šeštadienį jau galima mėsa, ir daugelis, susitikę su šeima ar draugais švenčia ir kepa asados). Be to, įvairiuose Čilės miestuose, miesteliuose ir kaimuose organizuojamos specialios Velykų eitynės – procesijos, kurių metu žmonės kartu keliauja, nešdami religines statulas, statulėles, žvakutes, dainuoja populiarias religines giesmes. Viena žymiausių tokių procesijų vyksta pietų pusėje, Puerto Monto mieste: kiekvienais metais per Didįjį penktadienį žmonės susirenka į taip vadinamas “18 kilometrų” eitynes ir keliauja, lyjant lietui ar griaudint perkūnui (tokiu metu lietus pietuose išties dažnas) iš Puerto Monto iki Puerto Varaso. Įdomi tradicija yra išlikusi ir Valparaiso mieste: Velykų penktadienį Judo_deginimaižmonės susirenka
miesto centre ir degina įvairaus dydžio Judo iškamšas (panašias į mūsiškes Mores). Tiesa, taip pat Čilėje svarbi diena – Šakelių sekmadienis, lietuviškai vadinamas Verbų sekmadieniu, o ispaniškai – Domingo de Ramos. Šakelių todėl, kad vietoj verbų čia įprasta nusipirkti (ar prisirinkti) keletą medžių – krūmų šakelių (dažniausiai – palmių arba alyvmedžių) ir neštis jas į Šakelių mišias.

el-manto-sagrado-1953-the-robe-henry-koster-dvd-nuevo_MLA-F-143016793_8280Taip pat visas Velykų savaitgalis neįsivaizduojamas be televizoriaus: nuo ryto iki vakaro rodomi senieji jau klasika tapę filmai, susiję su Jėzaus gyvenimu bei krikščioniškomis vertybėmis: pvz., El Manto sagrado (1953), Ben-Hur (1959), La historia más grande jamás contada (1965).

Kaip jau minėjau, ši savaitė, dar vadinama Semana Santa, liet. Didžioji savaitė, yra glaudžiai susijusi su atostogų metu: kadangi čia Didysis Penktadienis visada būna nedarbo diena, dauguma žmonių, ypač iš Santjago, jau ketvirtadienio vakarą iškeliauja prie jūros pasimėgauti paskutinėmis šiltomis, dar vasariškomis dienomis. Pavyzdžiui dabar, kovo pabaigoje, oro temperatūra vis dar tokia pati, kokia buvo per patį vidurvasarį: 28-30 laipsnių karščio. Bet jau visi nujaučia, kad po Velykų oras pradės po truputį vėsti ir traukti link žiemos. Todėl dabar pats tinkamiausias metas atsisveikinti su vasara ir pasitikti spalvingąjį rudenį.

Ir kokios Čilėje velykinių kiaušinių tradicijos? Ogi šokoladinės. Sokoladinis triusis ir kiausiniaiJokių kiaušinių dažymo čia niekas nepažįsta nei nėra girdėjęs (nebent turėtų vokiečių kilmės giminaičių ar pažįstamų – šie bando išlaikyti velykinių kiaušinių dažymo tradicijas). Čilėje įprasta sekmadienio rytą, jei namuose yra mažų vaikų, po visus namų kampelius ir kerteles prislėpti tokių mažiukų spalvotų šokoladinių kiaušinukų. Tada vaikai, tik atsikėlę, bėga jų ieškoti, ir kiek jiems būna laimės radus, pavyzdžiui, vieną tokį kokiame gėlių vazone. Smagus žaidimas, tik jau to šokolado tai ohohoho, per akis bėga… Bet pažįstant čiliečius – didžiuosius saldumynų ir apskritai saldumo mėgėjus, nenuostabu :) Būtent dėl šios tradicijos šokolado parduotuvės prieš Velykas tiesiog šluote iššluojamos.

Reklama

7 Komentaras »

 1. Labas,

  Nezinau ar issiunte komentara pries tai nes uzstrigo, bet esam dvi lietuves keliaujancios po pietu amerika ir uz savaites geros busime cileje! Neilgam, gal porai savaiciu, bet butu labai idomu sutikti lietuvius! Tik nezinau kaip juos surast, tai rasau cia:) su manim galima susisiekti rutajon@gmail.com :
  Ruta

  Komentaras sukūrė rutajon — 06/07/2013 @ 21:09 | Atsakyti

  • Sveika, Ruta,

   As jau tau parasiau i tavo el. pasta, tikiuos, nebus per velu. Geros keliones!

   Komentaras sukūrė Adriana Giedrė — 10/07/2013 @ 15:23 | Atsakyti

 2. Acto reikia. Ir ne kiaušinių, o svogūnų lukštuose, abi su Ieva, manau, tą patį turėjome mintyje:)

  Komentaras sukūrė Loreta — 31/03/2013 @ 11:48 | Atsakyti

 3. Sveiki. Mes, kaip ir kiekvienais metais pristatymą darėm Santiago mokykloje. Visai linksma buvo, nes pasakojom apie kelones ir kaip Velykos švečiamos Lietuvoje ir kodėl dažomi kiaušiniai, ką simbolizuoja kiaušinis ir kodėl prisikėlimo šventė, nors čia, Pietuose, yra ruduo. Taigi, išėjo geografijos, istorijos ir religijos pamoka – viskas viename. Tada dažėm GOURMET maisto dažais, mate (suteikia šviesiai žalią spalvą) ir kiaušinių lukštais (nuo gruodžio mėnesio rinkau, tai liko net kitiems metams). Vaikai stebėjosi, kad šokoladinių kiaušinių tradicijos Lietuvoje tik paskutiniu metu išdygsta. Mane nustebino kai kurie penkiamečiai, kurie puikiausiai nupasakojo, ką simbolizuoja margučių spalvos ir kokią reikšmę pats kiaušinis turi. Linkėjimai iš Pucon, einam daužt margučių.

  Komentaras sukūrė Ieva — 31/03/2013 @ 08:02 | Atsakyti

  • Turėjo būt labai įdomu čiliečiams vaikams sužinoti apie tolimąją mūsų Lietuvą ir Velykų tradicijas :) Nu geras dėl matės! Oho, kiek įvairiausių natūralių dažymo būdų sužinai, kai neturi dirbtinių :) Būtinai išbandysim kitais metais. Dideli linkėjimai tau ir tavo šeimai, Ieva, iki susimatymo!

   Komentaras sukūrė Adriana Giedrė — 31/03/2013 @ 08:41 | Atsakyti

 4. Su Velykomis, Giedre:) Kalbėjau su močiute Rože, skubėjo į autobusą pas Tavo tėvus. O mes vakar dažėme kiaušinius natūraliais būdais: kavos tirščiuose (turėjo išeit šokoladiniai, išėjo asfalto spalvos), imbiero nuovire (vietoj auksinės irgi asfalto), kiaušinių lukštuose (šitie jau gelsvi). Su tokiomis spalvomis ant stalo, už lango sniegas, ir sutinkame Velykas. Sėkmės Tau ir Tavo šeimai.

  Komentaras sukūrė Loreta — 31/03/2013 @ 06:32 | Atsakyti

  • Ačiū, Loreta, už sveikinimus! Nors lauke pas jus ir sniegas, namuose, su savais – visada šilta :) Linkiu gražaus Velykų sekmadienio visai jūsų šeimai! O kad galima dažyti su kavos tirščiais – nebuvau girdėjus, reiks atsiminti kitiems metams :) Aš prieš porą metų dažiau špinatų nuovire (gaunasi tokie žalsvi, bet reiktų kokio acto dėti, kad stipresnė spalva išliktų), ir burokėlių nuovire – graži, rausva spalva.

   Komentaras sukūrė Adriana Giedrė — 31/03/2013 @ 08:37 | Atsakyti


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Blogą talpina WordPress.com.

Biblioteca Pública Arroyo de la Miel

Recomendaciones y actividades

alimento y buenvivir

nutrición, salud y bienestar

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: