Čilės mozaika

29/10/2013

Futbolas – antroji Pietų Amerikos religija

Praėjusią savaitę įvykęs finalinis futbolo mačas Čilė – Ekvadoras tiesiogiai nusiuntė Čilės futbolo rinktinę į 2014 metais Brazilijoje Ciles_futbolo_sirgaliaivyksiantį Pasaulio Futbolo Čempionatą (kartu su Argentina, Ekvadoru ir Kolumbija). Tą bei kitus Pietų Amerikos zonos atrankos rungtynių transliavimo vakarus visas Santjago miestas, ir, drįsčiau pasakyti, didžiuma visos valstybės dalies, tiesiog sustingo, susiparalyžiavo: visi įtemptai stebėjo rungtynes. Parduotuvių, įmonių ir jų biurių durys tokį svarbų vakarą užsidarė daug anksčiau, kad visi suspėtų grįžti  į namus,  į barus, ar susirinkti pas draugus ir per televizorių stebėti tiesioginę futbolo transliaciją ar būti geidžiamiausioje vietoje – Santjago nacionaliniame stadione ir rungtynes stebėti tiesiogiai (būtent Čilės sostinėje vyko paskutinės atrenkamųjų varžybų rungtynės). Galite įsivaizduoti, kas darėsi mieste po rungtynių, kaip visi sirgaliai šėlo ir linksminosi: pusę nakties nepaliovė gausti automobilių signalizavimo garsai, sklido džiugesio riksmai, žodžiu, įvairiose Čilės miestų vietose tą naktį vyko ilga ir džiaugsminga fiesta.

Visgi buvo žmonių, liūdna nusivylimo gaida komentavusių, jog žmonės šėlsta, džiaugiasi Čilei patekus į pasaulio futbolo čempionatą, bet nepastebi išties svarbių visuomenei dalykų: tai prastų valstybinės švietimo, sveikatos ir transporto sistemų, kurios, rodos, ar su futbolo kelialapiu, ar be jo, dar negreitai žada judėti socialinio gėrio link.

alexis sanchez fc barcelona barca 1Apskritai kalbant apie futbolą Pietų Amerikoje, be jokios abejonės jis atlieka antrosios religijos funkciją, ypač vargingesniuose miestų, kaimų rajonuose. Ten vaikai nuo pat mažų dienų be paliovos žaidžia futbolą, gatvėse, kiemuose, žolės lopinėliuose, svajodami kada nors tapti žymiais futbolininkais. Ir kai kuriems išties tai pavyksta padaryti, prisiminkime brazilų futbolininką Pelé, ar čilietį futbolininką Alexis Sánchez.

Tačiau futbolas populiarus ne tik tarp vargingiau gyvenančių žmonių, jis aprėpia visų Pietų Amerikos šalių socialinius sluoksnius: žmonės (ypač vyrai, žinoma) renkasi savaitgaliais žaisti stadionuose savų futbolo varžybų; futbolo fanai-sirgaliai per futbolo varžybas tiesiog „užima“ miestų centrines vietas, džiaugdamiesi ar liūdėdami dėl varžybų rezultatų; nė nekalbant kokią svarbą įgyja kiekvienas futbolo pasaulio čempionatas, į kurį patekti nori kiekvienas, besidomintis futbolu. O jei dar čempionatas vyksta Pietų Amerikos žemyne, kaip kad 2014-ųjų metų, vyksiantis Brazilijoje, tada išvis ore jaučiama tokia visus apėmusi futbolo fanatizmo banga: žmonės perka bilietus į čempionatą už paskutinius pinigus, nesvarbu, kredito būdu, bet kad tik pamatytų varžybas; moterys lakuojasi nagus savo futbolo rinktinės vėliavos spalva; vaikai, moterys, vyrai, senukai, visi prilipę prie televizorių stebi rungtynes (teko girdėti, kad kai kuriuose labai vargingai gyvenančiuose kaimuose žmonės susirenka tame vieninteliame namelyje, kuriame yra televizorius). Viena aišku, kad galiausiai futbolas ir tik jis kai kuriose klasistinėse Pietų Amerikos šalyse, tokiose kaip Čilė, Peru ar Ekvadoras sugeba visiškai tvirtai suvienyti visos šalies gyventojus, nepaisant jų socialinių ar ekonominių skirtybių.

Tiesiai į Braziliją. 24-iomis kredito išmokos dalimis.

Tiesiai į Braziliją. 24-iomis kredito išmokos dalimis.

Įdomybės

„Raudonoji“ (komanda) – isp. La Roja, – taip vadinasi Čilės futbolo rinktinė komanda.

8 kartai – tiek kartų Čilės rinktinė yra dalyvavusi pasaulio futbolo čempionatuose (paskutinį sykį – 2010 metais Pietų Afrikoje)

Pietų Amerikos mastu Čilės futbolo rinktinė nėra žinoma ar labai vertinama, tačiau tie, kas domisi futbolo istorija prisimins,

Čilės_rinktinė_1962

Čilės_rinktinė_1962

kad 1962 metais būtent Čilėje vykusiame pasaulio futbolo čempionate ši komanda iškovojo 3-iąją vietą (nugalėjusi tuometinę Tarybų Sąjungą ir Jugoslaviją). Iki pat dabar kiekvienas čilietis prisimena tas rungtynes ir labai didžiuojasi to meto futbolininkais: Eladio Rojas, Manuel Rodríguez, Leonel Sánchez, Jorge Toro, Raúl Sánchez, Luis Eyzaguirre ir kt.

Žymūs čiliečiai futbolininkai, pripažinimo sulaukę už savo šalies ribų:

Leonel Sánchez: dalyvavo 1962 metų pasaulio futbolo čempionate Čilėje; futbolo sirgalių „idealas“; žaidė 1953 – 1973 m.; žinomas „Didžiojo Liūto“, isp. el gran león, pravarde.

Elías Figueroa, žinomas Don Elías vardu: vienas geriausių Pietų Amerikos futbolo žaidėjų, labai vertinamas tokių grandų kaip Pelé ir Daniel Passarela bei kitų; žaidė 1961 – 1983 m.; dalyvavo trijuose pasaulio futbolo čempionatuose; atstovavo Čilės, Urugvajaus, Brazilijos bei JAV klubams.

Marcelo Salas: profesionaliu futbolu užsiėmė 1993 – 2008 metais; žaidė Čilės rinktinėje, Argentinos „River Plate“, Italijos „Lazio“ ir „Juventus de Turin“ komandose. Įtrauktas į „Geriausių XX amžiaus Pietų Amerikos futbolo žaidėjų“ sąrašą (tarp 40 geriausių).

Iván Zamorano: pravarde “bam bam”; puikus puolėjas, pažįstamas visiems pasaulio futbolo sirgaliams;

Ivan_Zamorano

Ivan_Zamorano

žaidė Čilės rinktinėje, Šveicarijos klube, Ispanijos “Madrido Real” klube, Italijoje, Meksikoje ir kt.; profesionaliu futbolu užsiėmė 1985 – 2001 m. Šiuo metu Zamorano užsiima reklamos verslu, jo paties pavardė yra labai pelningas reklamos ženklas. Taip pat nuo 1998 metų jis yra „Unicef Chile“ organizacijos geros valios ambasadorius. 

Alexis Sánchez: dabartinės Čilės futbolo rinktinės žaidėjas bei Barselonos F.C. klubo narys. Žaidęs Argentinos „River Plate“ bei Italijos „Udinese Calcio“ klubuose. Žymus savo ypatingais kamuolio varymosi triukais bei staigiais, vikriais manevrais.

Manuel Pellegrini: čilietis treneris, buvęs futbolininkas, vienas geriausių trenerių futbolo pasaulyje; graibstyte graibstomas įvairiausių klubų, šiuo metu vadovauja Anglijos “Manchester City“ klubui.

Reklama

Parašykite komentarą »

Kol kas komentarų nėra.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Biblioteca Pública Arroyo de la Miel

Recomendaciones y actividades

alimento y buenvivir

nutrición, salud y bienestar

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: