Čilės mozaika

31/10/2013

Muilink, muileli, tu per visą svietą

Filed under: Nacionalinio charakterio ypatumai — Adriana Giedrė @ 19:55
Tags: , ,

Numuilinimas – bendras visų čiliečių bruožas. Ir muilina jie nepiktybiškai, o tiesiog, iš įpročio, tyliai ir ramiai, dažnai nė patys to nepastebėdami. Susitark, pavyzdžiui, tu su kokiu draugu vykti tą ir tą valandą į tokį ir tokį teatrą, jis sakys „gerai, bet dar susiskambinkim prieš tai“. Ir nei tau paskambina, nei kažkur eina su tavim. Tiesiog, galvoja, kad tu vis tiek negalėsi laikytis susitarimo, tai ir jis jo nesilaikys. Ir svarbiausia, kad niekada nepasakys tau į akis, kad ne, aš negalėsiu tą dieną, arba kad jaustų kokią atsakomybę paskambinti ir pasakyti, kad atšaukiam. Tai sukelia problemų tik užsieniečiams, bet ne čiliečiems: jie vienas kitą pažįsta ir žino, kad vis tiek kitas neims į galvą rimtai jų susitarimų. Nebent jei išties prieš tą teatrą susiskambintų ir jau tiksliai susitartų, tada taip.

Būtent dėl to visuotinio nepasitikėjimo vienas kitu kyla ir daug darbinių problemų: meistrai nepasitiki užsakovais, šefai nepasitiki pavaldiniais, pavaldiniai jais, ir taip iki begalybės. Netgi, pavyzdžiui, iš ligoninių ar kirpyklų ar dantisto kabineto tau visada paskambina prieš dieną ir perklausia, ar tu tikrai rytoj galėsi ateiti tą užsirašytą tikslią valandą! Žmonių netgi nestebina jau seniai įsitvirtinęs terminas “confirmación”, t.y., patvirtinimas. Prieš ką nors darant, vis reikia patvirtinti, pasitvirtinti, ar tikrai.

Manau, kad tas tarp žmonių egzistuojantis visasluoksnis nepasitikėjimas niekur toli neveda: nors Čilės ekonomika ir auga kaip ant mielių, svarbiausia yra žmonių, čia gyvenančių, veiksmai ir požiūris. O šis požiūris, deja, vis dar trečiojo pasaulio šalies. Tarp šių žmonių pasitikėjimo vienas kitu laipsnis yra nulinis, kitaip tariant – nėra ir visuomenės bendrumo jausmo. Tai atsispindi įvairiausiose visuomenės srityse: valdžios, ekonomikos, ekologijos, miesto ar daugiabučio bendruomenėse. Dažnai galvojama:  „o kodėl aš turėčiau nemesti cigaretės ant žemės, jeigu kitas, einantis už manęs, ją vis tiek numes? Metu ir aš.“. Tokių ir šimtus kitų pavyzdžių galima matyti kiekvieną dieną.

Žinoma, tai apibendrinimai, visada būna išimčių, tikrai yra čiliečių, kurie atsakingai žiūri į susitarimus ir laikosi duoto žodžio. Bet apskritai šalies būdui nusakyti “muilinimo“ ir iš jo kylančio “nepasitikėjimo“ terminai, mano manymu, yra gana taiklūs.

Reklama

Parašykite komentarą »

Kol kas komentarų nėra.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Biblioteca Pública Arroyo de la Miel

Recomendaciones y actividades

alimento y buenvivir

nutrición, salud y bienestar

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: