Čilės mozaika

26/01/2014

Čilės-Peru konfliktas – Tarptautiniame Teisme

Prieš maždaug 6 metus (2008 m.) Peru valstybė padavė Čilės Lineas_Peru_Cilevalstybę į teismą – dėl valstybių teritorijų ribų. Konflikto ir teismo eiga užsiėmė Tarptautinis Teisingumo Teismas, įsikūręs Hagoje, priklausantis Jungtinių Tautų Organizacijai. Ir dabar, 2014 metų sausio 27 dieną, pagaliau Hagos teisėjai pateiks galutinį ir neginčijamą sprendimą abiejų valstybių naudai ar nenaudai.

Norint suprasti Peru valstybės nepasitenkinimą esančiomis teritorijų ribomis, reiktų grįžti į Ramiojo vandenyno karo laikus (1879-1883). Tarp Čilės, Peru ir Bolivijos vykos aršus karas dėl būsimų teritorijų (visoms valstybėms prieš tai atsiskyrus nuo Ispanijos Karalystės). Galiausiai Čilei atiteko (na, perujietis pasakytų, „pasigrobė“) mineralų pilną Atakamos dykumos dalį, tokiu būdu iš Peru atimdama Tarapakos ir Arikos miestus, o iš Bolivijos – Litoralį ir taip užblokavo Bolivijos priėjimą prie jūros. Galite įsivaizduoti, kad nei Bolivija, nei Peru niekada nebuvo patenkintos tokia karo pabaiga. Būtent todėl Peru, visą  XX amžių laikydama pyktį savyje, 2008 metais nusprendė paduoti Čilės valstybę į teismą: Peru teigia oficialiai nepripažįstanti 1952 ir 1954 metų dvišalių susitarimų dėl jūrų valstybių teritorijų ribų. Šiuo metu Čilės valstybės jūrų siena sutampa, tai yra, brėžiama lygiagrečiai, su šalies pasienio ruožu. Tačiau Peru teigia ir nesiliauja teigus, kad jūrų sienos linija turėtų būti demarkuojama įstrižai: tokiu būdu Peru atitektų apie 36.000 kvadratinių kilometrų Čilei priklausančios jūros teritorijos ir 26.000 kv. m. gilių jūros vandenų. Taigi dabar šių teritorijų likimas – Hagos Tarptautinio Teismo rankose ir jo sprendimas bus paskelbtas rytoj.

Ir perujiečiai, ir čiliečiai su nerimu laukia teismo pabaigos. Pastarąsias dvi savaites Čilės dienraščiuose tiesiog virė, kunkuliavo tokie žodžiai kaip „Haga“, „teismas“, „jūra“, „Čilės teritorija“. O be jų, taip pat pasigirsdavo, nors ir tyliai, bet gana drąsiai tariamas žodis „karas“: ar vyks karas su Peru, ar perujiečiai priims Hagos Teismo sprendimą taikiai, ar Čilė sutiks su Teismo sprendimu, ir galiausiai, kuriai pusei bus palankus Teismo sprendimas? Taigi girdėjosi įvairiausių vertinimų, komentarų, spėliojimų, tačiau vienas dalykas yra aiškus – nerimauja visi ir nekantriai laukia didžiosios Nuosprendžio dienos.

Laukite tęsinio rytoj. 

Reklama

Parašykite komentarą »

Kol kas komentarų nėra.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Biblioteca Pública Arroyo de la Miel

Recomendaciones y actividades

alimento y buenvivir

nutrición, salud y bienestar

WordPress.com

WordPress.com is the best place for your personal blog or business site.

%d bloggers like this: